П`ятниця, 21.02.2020, 19:23
Головна

Реєстрація

Вхід
Вітаю Вас Гість | RSS
Радіо
www.radiobells.com #radiobells_script_hash
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [0]
Для вчителів [7]
Для батьків [2]
Для вчителів та батьків [1]
Корисна інформація

Електронні версії підручників та віртуальна бібліотека

Всеукраїнська шкільна освітня мережа "Щоденник"

Видання для освітян

Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 50
Корисні посилання

Портал Академії

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Для вчителів

Форми педагогічної освіти батьків: що і як

РЕДАКТОР  ·

Педагогічна культура більшості батьків перебуває на низькому рівні. Адже немає такого спеціального курсу або навчального предмета в університетах, де молодих людей навчають, як стати хорошими мамами і татами, як потрібно взаємодіяти з дітьми і правильно виховувати їх. В принципі, цьому не навчають ніде і ніколи. Питаннями педагогічної освіти батьків можна займатися в ДНЗ і школі.

 

Батьки мають розуміти (і установа, і класний керівник повинні цю думку до них донести), що саме вони є найбільш зацікавленою стороною в питаннях педагогічної взаємодії, оскільки на них лежить відповідальність за виховання і якість освіти їхніх дітей, а школа є професійним посередником і помічником для них.

Принципи організації

Завдання школи – налагодити тісну і плідну взаємодію з батьками учнів на основі таких принципів:

 • взаємоповаги;
 • терпимості;
 • толерантності;
 • довіри один одному;
 • взаємної підтримки;
 • терпіння;
 • допомоги;
 • готовності сприйняти позиції один одного.

Психолого-педагогічна освіта батьків має бути спрямована на:

 • передачу батькам знань про закономірності та особливості виховного процесу;
 • розвиток їх педагогічного мислення;
 • формування у них навичок і практичних умінь у виховній області.

Класний керівник має налагодити максимально продуктивний діалог з батьками, домогтися від них позитивного відгуку на свою діяльність. Для цього рекомендується гранично розширити коло залученості батьків в різні сфери шкільного життя і застосовувати різні способи освітнього впливу на батьків.

Форми педагогічної освіти батьків

Психолого-педагогічні знання про принципи розвитку та виховання дітей батьки можуть отримувати через такі форми педагогічної освіти.

Лекції

Ця форма передбачає передачу лектором (учитель, психолог, педагогічний працівник, науковий співробітник) батьківській аудиторії наукової інформації. Доповідь повинна включати:

 • науковий аналіз педагогічних явищ і виховних ситуацій;
 • роз’яснення їх причин і умов протікання;
 • опис закономірностей розвитку дитячої психіки;
 • пояснення механізмів поведінки дитини.

В доповіді мають називатися терміни, вказані факти і статистичні дані, приводитися приклади з досвіду сімейного виховання. Лекцію не рекомендується проводити у вигляді монологу виступаючого, її потрібно організовувати у вигляді багатостороннього діалогу зацікавлених однодумців.

Батьківські збори

Одна з найбільш популярних форм взаємодії школи (дит.садка) та сім’ї, спрямована на підвищення педагогічної освіченості батьків. За навчальний рік має пройти 3-5 засідань. Такі зібрання повинні бути присвячені:

 • розгляду актуальних педагогічних проблем;
 • обговоренню завдань навчально-виховної роботи;
 • планування виховної діяльності;
 • встановлення проблем, що з’являються в класі або впливають на успішність дітей, і пошуку шляхів їх вирішення;
 • підведенню підсумків;
 • визначенню на майбутнє найбільш продуктивних форм взаємодії між школою і сім’єю.

Мета батьківських зборів – здійснюючи аналіз і осмислення педагогічної теорії, сприяти вирішенню будь-яких проблем, що виникають в конкретному класному або шкільному колективі.

Конференції

Дана форма педагогічної освіти передбачає розширення і поглиблення наявних знань про виховання і розвиток дітей, обговорення набутого досвіду в цій сфері. Такий захід має чітку структуру і вимагає тривалої і ретельної підготовки з активним підключенням до цього процесу батьків. Батьки повинні бути не тільки слухачами, а й виступаючими, і активними учасниками обговорення.

Індивідуальні консультації

Форма психологічної допомоги, необхідна для вирішення конкретних проблем. Такі консультації проводяться шляхом прямого особистого спілкування педагога і батьків. Необхідність даних зустрічей виникає при наявності конфліктної ситуації, попаданні в скрутне становище або розвитку неблагополучного психологічного стану.

Ці зустрічі корисні і для вчителя, і для батьків. Вони дізнаються достовірну інформацію про поведінку і рівень знань учня, а педагог краще зрозуміє причини, що впливають на успішність і вчинки дитини.

Головне завдання індивідуальних консультацій – обговорити проблему і знайти спільне розуміння того, як краще її вирішити. Основні вимоги до проведення такої форми роботи – компетентність, взаємоповага, толерантність, довірчі відносини. Може проводитися тематична консультація, при якій спілкування відбувається не з якоюсь окремою сім’єю, а з групою батьків, у яких є схожі проблеми у вихованні дітей.

Практикуми

Спрямовані на вироблення у батьків навичок і педагогічних умінь, необхідних для організації правильної виховної взаємодії з дітьми. В ході практикуму батьків знайомлять з конкретною педагогічною ситуацією і пропонують знайти ефективний вихід з неї.

Батьки повинні вносити пропозиції, відстоювати свою думку, вести конструктивну суперечку. В результаті такого спілкування батьки вчаться самостійно створювати модель своєї поведінки при появі подібної ситуації в своїй родині.

Тренінги

Одна з форм тренування педагогічного мислення батьків. Особливість тренінгів в тому, що в ході їх проведення батьків інформують про правильні способи поведінки з дітьми і відпрацьовують їх, доводячи до автоматизму.

Семінари

Одна з найбільш поширених форм проведення педагогічної освіти батьків. Структура семінару складається з теоретичної та практичної частини. При цьому теоретичні положення засвоюються на основі практичних дій з ними.

Диспути і дискусії

Відносяться до інтерактивної форми взаємодії з батьками. Основною умовою проведення диспуту є організація загального обговорення заявленої проблеми і формування єдиної точки зору на можливості її рішення.

Це своєрідна суперечка з необхідністю аргументації і відстоювання своєї позиції. Ніхто не повинен залишатися пасивним слухачем. Необхідно створити такі умови, при яких кожен зможе висловити свою думку, запропонувати свій спосіб дії в запропонованій ситуації. У підсумковому рішенні, повинні бути враховані всі пропозиції. Потрібно, щоб воно позитивно сприймалося всіма учасниками заходу.

Батьківські читання

Припускають вивчення літератури, яка стосується конкретних проблем у вихованні дитини. Після цього проводиться обговорення почутого і визначення можливих варіантів застосування отриманої інформації на практиці.

Рольові ігри

Ефективна форма взаємодії з батьками. Педагогічна цінність рольових ігор полягає в тому, що батькам пропонується не тільки запропонувати деякий алгоритм рішення виховної проблеми, а й, випробувавши на практиці, визначити рівень його ефективності.

Батькам пропонується побувати в ролі дитини і відчути, що вона відчуває в момент виховного впливу дорослих.

 

Інтерактивне спілкування

Зараз дуже популярно створення батьківських груп в таких програмах для спілкування і обміну повідомленнями, як WhatsApp або Viber. Вони полегшують і прискорюють обмін інформацією між учителем і батьками.

Зазвичай в таких групах передаються сповіщення про спільні заходи, термінові зустрічі, спільну діяльність. Але! Таким способом можна відправити поздоровлення зі святами, поради або пам’ятки щодо виховання дитини.

Відкриті уроки

Проводяться для ознайомлення батьків з програмою, особливостями викладання певного шкільного предмета. Попутно батьки мають можливість поспостерігати за поведінкою своєї дитини на уроці, оцінити рівень знань, зрозуміти критерії та вимоги, які пред’являє вчитель до дітей.

 

Використання запропонованих форм педагогічної освіти батьків дозволяє урізноманітнити таку роботу, знайти підхід до кожного, зацікавити і залучити їх до спільної діяльності. Як результат, ефективність виховного процесу значно зростає.

Категорія: Для вчителів | Додав: musajana (07.11.2017)
Переглядів: 110 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
САЙТ МУСАЄВОЇ ОКСАНИ ЛЕОНІДІВНИ © 2020 uCoz